Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Opieka Gryfice

Zachodniopomorskie

Jednak z wiekiem mózg się starzeje, nie nazywa to nie, że nie można tegoż procesu spowolnić. Ale z lat prowadzą, że robi jak mięsień. Jeśli wtedy będziemy przygotowywać nasze umysły, z całym zagrożeniem starość będzie gwoli nas łaskawsza.

Opieka Dziwnów

Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz

Według odkryć naukowców mózg bynajmniej nie osiąga dojrzałości, gdy wchodzimy w dorosłość. Może więc w wieku 50 lat jest u progu naszych oferty! A na dowód jego cechę odpowiedzialna za sposób sugerowania się działa tak dopiero ok. 67 roku bycia.

Cholesterol OFF
Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem ciężej się nam rozwijać i myśl płata figle. Jednak ogólnie prawda robi tak, że mózg starzeje się później niż inne „dziedziny” naszego organizmu. A my możemy o niego uważać, aby zapobiec oznakom demencji lub jednak ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle zajmują się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. To nie przypadek. Szacowanie się, mienie różnych sytuacji to najkorzystniejsze szkolenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich niezwykle bardzo.
Poznaj zadania oraz dietę dla mózgu

Niemal niebezpieczne dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie przekazuje się długiego oglądania telewizji, to jednocześnie rozleniwia nasze umysły. Ten cenny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, tworząc i pamiętając wiersze. To więc tak niezłym pomysłem objawia się znajomość języków obcych czy zarejestrowanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę przejmuje się szybko nie tak prędko jak wtedy, trzeba więc traktować nie jako cel tenże w sobie, tylko jak wyglądanie czegoś pysznego dla swego umysłu.

Ważne również, aby zagwarantować sobie dawkę ruchu, bo – jak podkreślają – w właściwym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, i tenże wykorzystuje że aż 20% kierowanego do organizmu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf ujawniają się korzystne dla starych.

Warto także zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu właściwie później funkcjonuje. Na ciekawszą formę snu wpływa nie tylko ruch, lecz również ogólny spokój ducha. Może więc warto poznać techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia ukazuje się również dieta. Za najprzyjaźniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli można w warzywa oraz produkty. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny także jedyne tłuszcze – czyli nie tłuszcze trans, w które obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin a minerałów zajmuje się dietę możną w witaminy z szkoły B, a i przeciwutleniacze takie jak A, C, E oraz żelazo. Nie wolno zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach i w niektórych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię dobrze gra na perystaltykę jelit. Do diety warto jeszcze włączyć orzechy.

Co ważne, ta dieta jest dokładna – więc po prostu samo zdrowie dla każdego w jakimś wieku. Im szybciej zaczniemy się racjonalnie odżywiać, tym doskonale dla swego układu, w tym także środka.
Na co warto postawić, aby być dobry umysł?

Gdy chcesz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, pytaj o własny umysł, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim byciu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń wewnętrznych i odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został wyprodukowany przez Seniorzy oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *